error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(article-updt): Incorrect datetime value: '0001-00-00 00:00:00' for column 'article_date_deactivate' at row 1 Ctibor - Premiéra predstavenia Cyrano
PDF

Premiéra predstavenia Cyrano

 

„Pri prehliadke „Archívu sloveského písomníctva“ v sekcii „Ze záhoráckých klenotú“ v Zachariášovej kronike narazil Phdr. Prádlovský na zložku svojho predka Daňa. Známeho vzdelanca a písmaka dvatsiatych rokov dvadsiateho storočia, ktorý nielenže spoznal z rozprávania svojho otca Antoša Rostandov príbeh, ale niektoré jeho časti preložil aj do rodného jazyka.„

Na základe tejto skutočnosti napísal p.Gustáv Kyselica divadelnú hru Cyrano špeciálne pre nás, záhorákov a v pôvodnom znení – v záhoráčtine. Týmto sme načreli hlboko do klasiky. A práve to je predstavenie Cyrano.

Čo je to klasické dielo? Klasické diela to môžu byť obraz, socha, hra - sú to diela, ktoré odolávajú času, módním trendom, kritike…Je to dielo, které odoláva všetkému a je stále vo svojej kvalite.

Či nevadí, že tam hrajeme iba šiesti a v scénári je stodvatsaťšesť ľudí? Nevadí, pretože myšlienka je hlavná a tej se my v zmysle klasiky držíme.

A to, že v našom predstavení nehrajú ženy? Stovky a stovky rokov, čo stovky - tisíce rokov, už za Ajschila nesmeli v divadle hrať ženy, takže aj to je v poriadku.

Takže či my hrajeme staré divadlo?

Né! Ešte ráz. My sme šáhli na klasiku a tá odoláva moderným prúdom, času, kritike no proste je stálé ve svojej kvalite! Takže aj ked hrajeme divadlo staré, je to vlastne divadlo moderné!!!

A týmto vás všetkých srdečne pozývame na tento kúsok, v ktorom sa spája šerm, humor i dráma. Premiéra sa uskuční dňa 5.12.2009 o 16:00 hod. v kultúrnom dome v Senici. Vstupné je 3,- EUR, predpredaj lístkov v INFOSENE. Dĺžka predstavenia je cca. 1,5 hodiny.

{PIC1}